Dominujące firmy pozabankowe na rynku finansowym

O tym, że rynek usług pozabankowych ma się dobrze może świadczyć raport Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Po pierwsze do prawie 20% wzrosło zaufanie społeczeństwa do pożyczkodawców internetowych, po drugie zaś zarobki branży pozabankowej są niemal równe przychodom uzyskiwanych przez średniej wielkości bank. Dominującymi firmami wydają się te, które działają także na terenie innych państw i cechują się wysokim kapitałem własnym.

Dominujące firmy pozabankowe na rynku finansowym

W odróżnieniu do banku, firmy pożyczkowe udzielają zobowiązań finansowych korzystając jedynie z własnego kapitału. Nie proponują lokat i nie wymagają zabezpieczeń pieniężnych by móc realizować transakcje. Z tego też powodu ponoszą większe ryzyko kredytowe niż banki, których główną działalnością jest świadczenie lokat i przyjmowanie depozytów. Instytucje pozabankowe muszą zatem rekompensować sobie straty wynikające z nieterminowej płatności pożyczek przez ich wygórowane ceny. Jedynie największe jednostki z kapitałem własnym rzędu milionów złotych mogą sobie pozwolić na liczne promocje, a tym samym pozyskiwać nowych klientów. To właśnie takie instytucje przetrwały burze wokół parabanków po upadku Amber Gold, wywiązują się z ustaleń limitów kosztów pożyczek zapisanych w ustawie antylichwiarskiej a przede wszystkim wybierają kierują swoje usługi do takich klientów, którzy mają zdolność kredytową.

Liderzy na rynku pozabankowym

Największymi pożyczkodawcami branży pozabankowej są Vivus, Provident, Wonga, Everest Finance czy Proficredit. Można zaliczyć tu także Bocian pożyczki, choć nie udziela ona zobowiązań finansowych przez internet. Pomimo tego z racji oferty pożyczek z obsługą domową odbiorcami jej usług jest duża grupa osób starszych, co zwiększa wpływ Bocian pożyczki na rynku.

Pożyczki podobne do Bociana – Provident
logo providentProvident jest jedną z najstarszych instytucji pożyczkowych w naszym kraju. Z uwagi na wielomilionowy kapitał może realizować różne formy zobowiązań finansowych. Proponuje także pożyczki w domu klienta, scharakteryzowane na stronie https://judaszowesrebrniki.pl/pozyczki-podobne-do-bociana. Obecnie prowadzi politykę mającą na cel stworzyć konkurencyjność dla usług bankowych. Niskie koszty pożyczek na 4 lata (RRSO = 9,87%) to potwierdzają.

Numer 1 w Polsce – Vivus
logo vivusVivus zdobyło całe rzesze klientów głównie dzięki nisko oprocentowanym chwilówkom, choć w ich przypadku RRSo jest zawsze zawyżone z racji krótkiego okresu kredytowania. Jako jedna z pierwszych firm wprowadziła darmowe pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Pilnuje jednak tego by nie udostępnić środków nierzetelnym klientom, co skutkuje w niektórych przypadkach potwierdzeniem dochodów u pracodawcy.

Wonga – z korzeniami brytyjskimi
logo wongaWonga wystartowała w Wielkiej Brytanii i bardzo szybko rozrosła się na tyle by otworzyć siedziby w różnych krajach europejskich. W Polsce kojarzona przede wszystkim z reklam, ale także z niskimi kosztami obsługi pożyczek. Osoby korzystające z usług firmy chwalą ją przede wszystkim za profesjonalną obsługę i szybką wypłatę pieniędzy na konto.